nutritions.bg Nutritions.bg
  • calendar

Палео диета – Що е то?

Мартин Харизанов

Мартин Харизанов

  • Време за четене - 8 минути
  • Коментари -

В последно време Палео диетата стана много популярна. Тя е известна също с името „диета на пещерните хора“ или на хората от Палеолита, откъдето произхожда и името й.

Направо на въпроса – Какво можем да ядем ако спазваме Палео Диета?

Специално за Вас изготвихме тази инфограгика, която дава нагледен пример, на храни и комбинации, които са включени в палео диетата.

Палео Диета - Позволени храни

История и полезни факти около Палео Диетата

През Палеолита  хората са се хранели предимно с риба, диви зеленчуци, месо, горски плодове и все още не са познавали зърнените храни и посевите. Днес Палео диетата се опира на същия начин на хранене, като се избягват млечните продукти, солта, захарта и всички преработени и изкуствени храни, които са в основата на сърдечно-съдовите заболявания, диабета, затлъстяването, а според някои теории са причина и за раковите заболявания.

Палео диетата е много популярна по света и набира все повече привърженици. Смята се, че това е една от най-ефективните диети, с помощта на която може да се справим по-бързо и по здравословен начин с наднорменото тегло, като набавяме на тялото си само полезна и прясна храна, така че организмът ни лесно да може да преработи.

Създател на Палео диетата е Лорънс Кордейн. Той изчислява, че над 50% от храната, която консумираме днес, не е съществувала през Палеолита, затова смята, че прилагането на тази диета, може да ни помогне да бъдем по-здрави, енергични и в много добра форма.

Важно е, преди да видим какъв е начинът на хранете при Палео диетата, да разгледаме ситуациите, в които диетата е подходяща за нас и кога не е добре да я предлагаме.

Искате да живеете здравословно?

Запишете се за нашия бюлетин.

Кое прави Палео диетата полезна за организма ни:

  1. Прави ни по-здрави, по-енергични, променя живота ни.
  2. Това е високо протеинова диета, която намалява трайно апетита и ускорява метаболизма ни.
  3. Високата консумация на плодове и зеленчуци при нея ни прави по-здрави.
  4. Този начин на хранене е много подходящ за тези от нас, които имат  високи нива на кръвна захар.
  5. Диетата ще ни направи по-здрави, по-динамични хора и ще помогне да намалим риска от развитие на хронични и сърдечно-съдови заболявания и ще повиши имунитета ни.
  6. И много важно – Не е нужно да следим количеството на калориите, които   приемаме, нито да се ограничаваме броя на храненията през деня.

Кога Палео диета може да не е подходящият начин на хранене за нас:

  1. Диетата изисква всеотдайност! Трябва да сме решили твърдо, че сме готови да променим храненето и живота си!
  2. Ако начинът ни на живот не го позволява.
  3. Ако сме от хората, които обичаме да се храним с много въглехидратни храни.
  4. Ако не можем да се откажем от кафето, захарта и сладките неща, за което се изисква време и постоянство.
  5. Ако сме вегани или вегетарианци.
  6. Ако сме от активно спортуващите хора. Важно е да знаем, че когато сме физически активни, се подобрява чувствителността ни към инсулина и е необходим по-голям прием на въглехидрати.

Всеки от нас, ако има достатъчно желание и е решен да промени начина си на хранене, за да живее по-здравословно, би могъл да приложи Палео начинът на хранене и за себе си.

Това, което трябва да знаем преди всичко е, че основното при Палео диетата е, че тя не ни ограничава. Можем да включим в менюто си разнообразна храна, без да се ограничаваме от количеството й.

Нека сега да разгледаме по-подробно кои са полезните храни и тези, които е добре да изключим от дневното си меню според Палео диетата, за да постигнем желаната цел.

Полезните храни за нас.

Най-важните храни в Палео диетата, са месото и яйцата. Те са източник на белтъчини с висока хранителна стойност, също на минерали, без които организмът ни не може да живее – желязо, сяра, фосфор, магнезий и на витамини В1 и В2.

Друго много важно при тази диета е неограниченото хранене с плодове и зеленчуци – моркови, ряпа, пащърнак, репички, джинджифил, ягоди, боровинки, малини, моркови, ряпа, цвекло, гъби, домати, чушки, лук, краставици, тиквички, патладжан, салата, зеле.

Морските дарове също са препоръчителни, както и всички ядки и семена, с изключение на фъстъците, които са бобови растения, а Палео диетата ги забранява, но за това ще поговорим малко по-надолу в статията

Мед и сушени плодове са позволени само в малки количества. Някои масла, като зехтин, ленено семе и рапично масло се допускат в менюто. Препоръчителен е прием на рибено масло на капсули. От напитките се позволява водата, чаят и прясно изцедените неподсладени фрешове в малки количества.

Храните, които трябва да избягваме.

Основните храни, които изключваме от менюто си са зърнените и бобови култури – пшеница, царевица, ориз, боб, леща, нахут и други. Основната причина, поради която се забраняват е, защото те не са част от естествената човешка храна. Освен това съдържат много въглехидрати, които ако не изразходваме като енергия, се складират в мастните депа, което определено не е желан ефект при спазване на диета.

Други продукти, които трябва да откажем са – зърнени храни, включително хляб, тестени изделия, спагети, бобови храни – боб, зелен фасул, леща, фъстъци, грах, картофи, мляко и млечни продукти и алкохол, преработени меса /колбаси, пастети/, шоколад, продукти, произведени от царевица и соя, брашно, майонеза, сол, мая, оцет /можем да го заменим с прясно изцеден лимонов сок/ и всички различните видове снаксове и чипсове,

Палео привържениците смятат, че повечето зърнени култури съдържат глутен и лектини. Много хора имат непоносимост към глутена, Лектините пък са токсични вещества, които се съдържат по естествен път в зърнените, бобови култури и картофите.

Много важно е да знаем, че тъй като диетата отхвърля консумацията на млечни продукти и бобови храни, за да набавим необходимия за организма ни калций, протеините и белтъчините, трябва да се храним с достатъчно  спанак, бадеми, риба тон, сардини и тиквените семки. Те съдържат още магнезий и цинк, а освен това са нискокалорични. Понякога някои палео експерти разрешават включването на млечни продукти, когато тялото има нужда от допълнителни калории.

Нашите тела са направени така, че да могат да функционират с по-малко въглехидрати, отколкото приемаме. Да не забравяме, че въглехидрати, макар и в малки количества, има в плодовете, зеленчуците и кореноплодните. Ако целта ни е да намалим теглото си, плодовете са единственият компонент от диетата, който е необходимо да ограничим.

Идеята на Палео диетата е да се върнем към храненето такова, каквото природата ни го е заложила.Така на теория би трябвало да се възползваме от пълния си генетичен потенциал и да живеем без хроничните заболявания на съвремието.

Знаем, че балансът между приетите и изразходени калории винаги е най-важен, когато говорим за отслабване. Причината за успеха на Палео диетата е, че въпреки калориите в този начин на хранене, ние не можем да прекалим с тях. Комбинацията от протеини  и плодове и зеленчуци, богати на фибри, както и здравословни мазнини, е много засищаща.

Идеи за обяд или вечеря.

Много добър вариант за обяд или вечеря е да хапнем една средно голяма пържола с неограничено количество салата с малко зехтин, отколкото порция спагети, след която след няколко часа ще сме гладни отново. Това е така, защото спагетите са висококалорични, рязко повишават кръвната ни захар, за кратко време след това организмът ни я нормализира и ние отново усещаме глад.

Палео диетата е диета, която има за цел да ни научи да се храним разнообразно и полезно, без храни, които съдържат химикали и добавки, които вредят на организма ни.

Преди да се подложим на каквато и да е диета, не бива да забравяме:

  • Винаги да съобразяваме храненето според нуждите си и това как се чувстваме.
  • Преди всичко, ако сме решили да променим храненето си сериозно, добре е да се консултираме със специалист.
  • Да се стремим от всяка диета да взимаме и прилагаме за себе си само това, което ще бъде полезно за нашия организъм.
Коментари