Минералите са субстанции, съдържат елементи, от които тялото се нуждае в сравнително малки количества. Съществуват 22 метални елемента в тялото, които съставляват около 4 процента от общото телесно тегло. Говорейки си за здравословен живот, то минералите са нещо, кото не можем да пропусне. В тази статия ще разгледаме най-популярните и важни за тялото минераи, техните препоръчителни дози, от кои храни да си ги набавим и какви са признаците при липсата или излишъка им.
Минералите се намират в изобилие в почвата и във водата на планетата, като в крайна сметка се поемат от кореновата система на растенията. Ние си осигуряваме минерали като се храним с растенията или с животните които се хранят с растения. Ако се храните с разнообразни растителни и животински продукти, вие обикновено можете да разчитате, че ще приемате достатъчно минерални вещества.
Минералите в тялото изпълняват роля в различни метаболитни процеси и допринасят за синтеза на такива химични вещества, като гликогена, протеините и мазнините. Следва описание на най-важните минерали от които тялото се нуждае в по-значителни количества:
Калций
От основно значение е за здравите кости и зъби. Съдържа се в млечните продукти, в зеленчуци като къдравото зеле, ряпа и синап; тофу и морските дарове, като например сардини, стриди, миди. Липсата на калций може да доведе до мускулни крампи и в дългосрочен план до остеопороза.
Препоръчителна дневна доза на калий: 1200 мг за мъжете от 11 до 24 години; и 800 мг за мъжете над 25 – годишна възраст.
Фосфор
Част от всяка клетка, включително от ДНК, РНК и АТФ. Открива се в пълнозърнестите зърнени закуски, яйчените жълтъци, рибата, млякото, месото, пилешкото месо, бобовите растения и ядките. От основна важност е за регулирането на pH (киселинност/алкалност) на тялото.
Препоръчителна дневна доза на фосфор: 1200 мг за мъже от 11 до 24 години и 800 мг при мъже над 25 – годишна възраст.
Магнезий
Присъства в цялото тяло, активатор на ензимите, които са свързани с повечето процеси в тялото. Съдържа се в зелените листни зеленчуци, бобовите храни пълнозърнестите закуски, ядките, месото, млякото, шоколада.
Препоръчителна дневна доза магнезий: 400 мг за мъже от 15 до 18 години, и 350 мг за мъже на 19 и повече години.
Искате да живеете здравословно?
Запишете се за нашия бюлетин.
Натрий
Регулира нивата на течностите в тялото, включен е в активирането на мускулното съкращение. Натрият се съдържа в обикновената трапезна сол и повечето храни, с изключение на плодовете, особено в животинските продукти, морските дарове, млякото и яйцата. Излишъкът от натрий обикновено води до задръжка на вода, и е свързан с повишено ниво на кръвната захар. Липсата на натрий може да доведе до мускулна слабост и крампи.
Препоръчителна дневна доза натрий: 1100 до 3300 мг.
Хлор
Съставна част от храносмилателните сокове, който функционира в комбинация с натрия.
Съдържа се в солта, месото, морските дарове, яйцата, млякото.
Препоръчителна дневна доза на хорл: 1700 до 5100 мг
Калий
Включен е в протеиновия и въглехидратния метаболизъм. Функционира в клетката ( в комбинация с натрий извън клетката ) при контрола на осмозата на течностите. Съдържа се в месото, млякото, зърнените храни, зеленчуците, плодовете и бобовите растения. Излишъкът от калий може да доведе до повръщане. Недостигът му – до мускулна слабост.
Препоръчителна дневна доза на калий: 1875 до 5625 мг.
Сяра
Необходима е за синтеза на есенциални метаболити. Съдържа се в протеиновите храни, като например месото, морските дарове, млякото, яйцата, пилешкото, сирената, бобовите. Няма препоръки за дневна доза.
Други минерали също са важни за тялото, но те трябва да се приемат в далеч по – млаки количества на ден. Това са :
- желязо
- цинк
- мед
- йод
- манган
- флуорид
- молибден
- кобалт
- селен
- хром
Съществуват и други минерали, за които се знае, че са важни, но за тях няма определени препоръчителни дневни дози:
- калай
- никел
- ванадий
- силиций